Co to jest glina?

CERAMIKA- KERAMIKA- KERAMOS- ziemia, glina

Kto był dobry z geografii, ten wie, że glina jest skałą osadową. Glina skałą? Otóż, tak. Skała ta pochodzi najczęściej z czwartorzędu-najmłodszego okresu ery kenozoicznej. Czwartorzęd rozpoczął się ponad 2 miliony lat temu i trwa do dzisiaj.

Patrzę na kawałek gliny leżący na moim stole. Uświadomiłam sobie, jak cenny to materiał i ile czasu zajęło naturze wytworzenie go. Glina złożona jest głównie z materiałów ilastych, chemicznie glinokrzemianów , które pochodzą z wietrzenia skał magmowych.

Cechą charakterystyczną iłów jest to, że ponad 50% ich frakcji stanowią ziarna poniżej 0,01 mm. Tak, jedna setna milimetra… Teraz, oczami wyobraźni, przetnijmy milimetr na sto części. Są to wielkości mikroskopijne. Na glinę składają się również kwarce, skalenie, substancje koloidalne, okruchy innych skał i materia organiczna. Materią organiczną nazywamy wszelkie szczątki roślinek i zwierząt, które znalazły się w danym czasie i w danym miejscu.

Można podsumować więc, że glina jest mieszaniną różnych substancji. Jej kolor oraz plastyczność zdeterminowane są składem chemicznym. O tym w osobnym wpisie.

Kończąc tą powtóreczkę z geografii-glina glinie nierówna.Nie ma dwóch takich samych glin.

Biorąc pod uwagę nieskończoną różnorodność materiału, jakim jest glina, należy przygotować się na różne niespodzianki. Z perspektywy osoby pracującej z gliną- ceramika- oznacza to, że aby poznać daną glinę i jej parametry w praktyce, należy poświęcić czas na obserwacje i próbne wypały.

Jest to bardzo pracochłonne i wymaga od nas wiele cierpliwości. Jednak- tutaj dobra wiadomość dla odbiorcy- dzięki temu każdy ceramiczny przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny.