100% handmade

100% handmade w handmade

Chciałabym Wam opowiedzieć o mojej metodzie pracy z gliną. Jest glina i są formy. Co dalej? Spora część ceramików stosuje technikę odlewu, czyli do formy wlewa rzadką glinę, a jej nadmiar usuwany jest na zewnątrz formy. Przygotowujemy masę lejną, zalewamy formę, wylewamy nadmiar, forma jest wypełniona.Zaletą tego jest szybkość wykonania oraz oszczędność materiału.

Ja jednak preferuję inną metodę,a dokładnie- ręczne wyciskanie gliny w formie. Dzięki temu, przedmioty, które powstają, mają grubsze i zarazem mocniejsze ścianki, są bardziej wytrzymałe i mogą nam służyć po prostu dłużej.

Metodę, którą stosuje można porównać do techniki używanej w średniowieczu. Cegły niektórych zabytkowych katedr i kościołów z tamtych czasów do dzisiaj noszą na sobie charakterystyczne żłobienia, powstałe przy usuwaniu nadmiaru gliny ręką rzemieślnika. Taka cegła ,nazywana potocznie „cegłą palcówką” (bo wyciskana palcami), była wówczas bardzo popularnym materiałem budowlanym.

Metoda ta nie jest prosta. Wymaga dużo pracy i dokładności. Jednak uważam, że dla jakości otrzymywanego produktu warto poświęcić palce i czas.